Výběr povolání|Životopis|Průvodní dopis|Pohovor|Nástup do práce|Kariéra
Co znamená termín přímý prodej? Pro které produkty se používá tato obchodní metoda? Jakým způsobem probíhá přímý prodej? Které společnosti používají techniku přímého prodeje? To jsou základní otázky, které zodpovíme v následujícím článku.
Přímý prodej je asi nejstarší prodejní technika na světě. Je založena na prodeji konečnému zákazníkovi u něj doma nebo v místě bydliště. Asi nejznámějším přímým prodejcem u nás je herec Karel Heřmánek, respektive role, kterou hraje ve filmu Smrt krásných srnců. Prodej vysavačů a ledniček pro firmu Lux byl jedním z prvních v moderním pojetí u nás.
V podstatě se dá formou přímého prodeje prodat většina produktů, jak zboží tak i služeb. Nejznámější v České republice jsou zejména drogistické a kosmetické výrobky, dále produkty zdravé výživy, z velké části se přímý prodej využívá i v oblasti financí a pojišťovnictví (prodej pojištění, bankovních produktů, stavební spoření nebo debetní kreditní karty). V rámci přímého prodeje je možné koupit i telekomunikační služby nebo knihy.
Je možné stanovit tři základní body pro přímý prodej. Prodej na pracovišti, prodej doma nebo prodej na jiném místě, kam jsou lidé za účelem prodeje dovezeni.
V domácnostech je přímý prodej realizován buď formou návštěvy prodejce v rodině nebo formou homeparty, kdy na jednom místě /v jedné domácnosti/ je několik rodin za účelem shlédnutí prezentace výrobků nebo služeb.
V dobách ranného kapitalismu této formě prodeje uškodily společnosti i jednotlivci, kteří si přímý prodej zaměnili za snahu vydělat mnoho peněz za cenu nátlaku na zákazníky nebo i za cenu podvodu. To se týká zejména multilevel aktivit a také přímého prodeje na jiném místě, kam byli za účelem nákupu a zároveň návštěvy památek nebo kulturního programu zváni zejména důchodci.
Asi nejdůležitějším faktorem je získání klientely. Ne každý schopný obchodník si troufne obcházet bez objednání domácnosti nebo firmy a nabízet produkty. Z tohoto důvodu jsou solidní firmy vybaveny telemarketingovým oddělením, které domlouvá schůzky nebo organizuje homeparty. Obchodník pak přichází objednán a očekáván a všichni účastníci vědí, za jakým účelem se setkají a co bude obsahem návštěvy.
Přímý obchodník většinou pracuje na živnostenský list a jeho výdělky jsou určitě nadprůměrné. V některých případech i pravidelně přesahují neuvěřitelnou částku 100 000 Kč. Způsob odměňování je provizní, tzn. výše výdělku se odvíjí od výše prodejů obchodníka. Je to transparentní a spravedlivý způsob.
Na tuto otázku se nadá jasně odpovědět. Co se týká předchozích zaměstnání obchodních prodejců, kteří jsou nyní úspěšní, je možné mezi nimi nalézt všechny možné profese od učitelů a učitelek , policistů a policistek , přes výrobní managery až po řadové úředníky a úřednice nebo dělníky a dělnice. V podstatě se dá říci, že v přímém prodeji může být úspěšný každý, kdo má zájem se setkávat s lidmi a komunikovat s nimi. A nikdo nemusí mít obavu, že by vykonával tuto práci bez školení a tréninku. Každá solidní společnost, která využívá tento způsob prodeje, poskytne novým prodejcům velmi kvalitní školení nejen na produkt, ale i na techniky prodeje a jednání se zákazníkem.
Pokud máte zájem o práci v této oblasti, tak seriózní nabídku naleznete například zde: Nabídka práce přímý prodej
Počet zobrazení článku Přímý prodej: 18657
Přímý prodej - Komentáře čtenářů Přidat vlastní komentář
Další články z kategorie
Všechny dotazy z rubriky: Personalistika - co znamená, když se řekne ...